środa, 22 kwietnia 2020

O św. św. Wawrzyńcu i Gertrudzie z Nivelles w czasie, gdy doświadczamy pandemii

Nasza koleżanka z augustowskiego oddziału TNBSP - poetka, animatorka kultury i emerytowana bibliotekarka Józefa Drozdowska - napisała tekst podnoszący na duchu nas bibliotekarzy w czasach pandemii. Zachęcamy do lektury.

Pragnę podzielić się odrobiną wiadomości o dwojgu świętych bliskich bibliotekarzom i bibliotekom. Może ktoś westchnie do nich w tak trudnym dla nas czasie, kiedy biblioteki funkcjonują jedynie w przestrzeni wirtualnej oraz kiedy dręczy nas obawa o życie czytelnicze i w znacznej części również literackie po epidemii. Może ktoś przywoła ich orędownictwa w czasie modlitwy. Może otrzyma duchowe wsparcie, by czas ten godnie przetrwać i nie zniechęcić się do działania. Oboje święci odeszli z tego świata jako młodzi ludzie. Pochodzili z różnych narodów. Żyli w pierwszym tysiącleciu po Chrystusie.


Żyjący w III wieku św. Wawrzyniec, młodzieniec i diakon pochodził z Hiszpanii. Został zamęczony w Rzymie w 256 roku. Za życia pełnił funkcję diakona, którego zadaniem m.in. była opieka nad chorymi i ubogimi. Uznawany był za wielkiego przyjaciela jednych i drugich. Uważany jest za orędownika dusz czyśćcowych. Pomaga również ludziom i całym społecznościom w różnych potrzebach. Patronuje też wielu zawodom, w tym bibliotekarzom i pokrewnym nam archiwistom. Jest głównym patronem bibliotekarzy i bibliotek. To on wyprasza nam łaski przed Bogiem. Wzywany bywał również przez lud, o czym piszą polscy etnografowie, w czasach zarazy. Mamy więc „własnegoˮ orędownika na obecny czas sparaliżowany epidemią wywołaną koronawirusem.

Święto jego obchodzone jest 10 sierpnia. Wielu bibliotekarzy pielgrzymuje wówczas do miejsc poświęconych ich patronowi. Takimi miejscami najbliżej położonymi od Augustowa są Jaminy (gm. Sztabin) i Dolistowo Stare (gm. Jaświły). W obu nadbiebrzańskich parafiach w tym dniu mają miejsce odpusty ku czci św. Wawrzyńca. Pierwsza parafia należy do diecezji ełckiej, zaś druga do archidiecezji białostockiej.


Bibliotekarze powinni też pamiętać o św. Gertrudzie z Nivelles (miasto, z którym była związana leży na terenie obecnej Belgi). Święta żyła w VII wieku. Uważana była za osobę bardzo rozmodloną. Tradycja mówi, że odeszła z tego świata w czasie słuchania Mszy św. Zmarła jako młoda zakonnica i zarazem ksieni klasztoru. Znana była z opieki nad ubogimi i chorymi, a co dla nas jako bibliotekarzy jest ważne, kochała wiedzę i kulturę. Hagiografowie piszą, że w zarządzanym przez siebie klasztorze gromadziła księgi i organizowała spotkania z uczonymi. To ona uratowała klasztor i miasto Nivelles przed zagrażającą im plagą myszy i szczurów. Miała sprowadzić do nich koty i nakazać nad nimi opiekę. Uznawana jest m.in. za patronkę pielgrzymów, podróżnych, marynarzy oraz opiekunkę ogrodów i kotów. Wzywana była również o pomoc w chwilach wielkiej gorączki. Chorobie wywołanej koronawirusem towarzyszy również duża gorączka, więc można i w tej sprawie prosić ją o orędownictwo u Boga. Jej święto patronalne przypada w 17 dniu marca.

Oprac. Józefa Drozdowska, zdjęcia autorka: obraz św. Wawrzyńca pędzla Marka Karpa z kościoła w Dolistowie Starym (fot. 2008) oraz pomnik św. Gertrudy z Nivelles sprzed kościoła pod jej wezwaniem w Darłowie (fot. 2011)

Odsyłam do wyboru publikacji pod tekstem „Nasi święci orędownicy w czasach zarazyˮ, który zamieszczony został w zakładce Kultura w portalu internetowym Augustow.org

Warsztaty z Marianną Oklejak

Gdybyś był królem wymyślonego przez siebie kraju, to jaki byłby ten kraj? Nad tym zastanawiały się dzieci podczas zorganizowanych przez nasz...