niedziela, 3 kwietnia 2016

Protest przeciwko nowym wskaźnikom zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy w augustowskich szkołach

Augustowskie biblioteki szkolne dotkliwie odczuwają brak ogólnie obowiązujących norm zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy.
Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Augustowie, za zgodą burmistrza, ustalił nowe, bardzo niekorzystne wskaźniki zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy w przyszłym roku szkolnym.
Nasz oddział TNBSP protestował przeciwko tej sytuacji. Skierowaliśmy pisma do burmistrza, Wydziału Edukacji i Komisji Społeczno - Oświatowej.
Prezes TNBSP Oddziału w Augustowie Monika Rowińska w dn. 31.03.2016 r. wystąpiła na sesji Rady Miejskiej.
Oto tekst wystąpienia:

zdjęcie ze strony augustow24.pl

Szanowni Państwo!   Nazywam się Monika Rowińska i występuję tu jako prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddziału w Augustowie. 
Podobnie jak przed rokiem, stoję przed Państwem i proszę o pomoc dla bibliotek szkolnych. 
Pan kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM Dariusz Szkiłądź przedstawił dyrektorom szkół nowe wskaźniki zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2016/2017: 0,08 pomnożone przez liczbę uczniów w szkole daje nam liczbę godzin dla bibliotekarza. 
Z powodu tych wskaźników nastąpi ograniczenie czasu pracy bibliotek w mniejszych szkołach: Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr 6 oraz w Gimnazjum nr 2. 
Chciałabym, aby mieli Państwo świadomość, że nie są to wcale wskaźniki obowiązujące w całej Polsce, bo takie ogólnie obowiązujące wskaźniki czy normy zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy nie istnieją.
Jedynym przepisem, który wskazuje na czas pracy biblioteki szkolnej jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z dnia 19 czerwca 2001 r.)
§ 14.4. Godziny pracy biblioteki szkolnej powinny umożliwić dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
 Brak norm zatrudnienia powoduje, że tylko samorządy, które mają świadomość jak ważne dla naszego kraju jest wychowywanie czytelników od najmłodszych lat, wspierają biblioteki i pomagają w ich rozwoju, zamiast ograniczać ich czas pracy. Wciąż mam nadzieję, że i Państwo – augustowscy samorządowcy - dołączycie do tych, którym zależy na tym, aby nasi najmłodsi czytali. 
Dlaczego czytelnictwo jest takie ważne? W krajach wysoko rozwiniętych czytelnictwo jest postrzegane nie jako rozrywka dla elit intelektualnych, ale jako część rozwoju społeczno – gospodarczego społeczeństwa.
Ostatnio Duńczycy przeprowadzili badania, z których wynika, że biblioteki zwiększają duńskie PKB w przybliżeniu o dwa miliardy koron. Jak to się dzieje? Biblioteki zachęcają dzieci do czytania, dzięki czemu dzieci rozwijają swój język, zdobywają lepsze wykształcenie, a to zapewnia im lepiej płatną pracę. Dużo zarabiają, dużo wydają i napędzają gospodarkę. W Polsce wciąż nie rozumie się faktu, że promowanie czytelnictwa leży w gospodarczym interesie kraju, bo podnosi poziom innowacyjności społeczeństwa.
Współczesne biblioteki szkolne to nie tylko wypożyczalnie lektur. Mamy szeroki zakres zadań. Prowadzimy wiele zajęć i imprez czytelniczych, organizujemy wydarzenia kulturalne, uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu, koordynujemy szkolne projekty. W naszych bibliotekach są pracownie komputerowe z projektów unijnych, między innymi nowe komputery, które otrzymaliśmy z Urzędu Miasta. Dzieci odrabiają z ich pomocą lekcje, przygotowują prezentacje. Nasze biblioteki w ostatnich latach zaczęły pełnić funkcję wspomagającą dla przepełnionych szkolnych świetlic. To u nas spędzają czas dzieci, które nie uczestniczą w lekcjach religii, rekolekcjach, dzieci zwolnione z w-fu, takie, które z powodu świeżo przebytej choroby nie pojechały na basen, na klasową wycieczkę albo nie mogły pójść z klasą na spacer.
Od września 2014 roku bibliotekom szkolnym przybyły nowe obowiązki – konieczność gromadzenia, opracowania i udostępniania uczniom darmowych podręczników. Średnio na jednego ucznia przypada 9 podręczników, co przemnożone przez liczbę uczniów w szkole daje imponujące ilości podręczników do opracowania przez bibliotekarza.
Augustowskie biblioteki szkolne, za zgodą i przy udziale finansowym Urzędu Miejskiego w Augustowie, uczestniczą w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, co wiąże się z obowiązkiem organizacji odpowiedniej ilości zajęć czytelniczych dla każdej klasy oraz imprez czytelniczych dla wszystkich uczniów.
Apeluję do Państwa po raz kolejny: nie oszczędzajcie na bibliotekach szkolnych! Nie możemy w Augustowie dopuścić do sytuacji, aby nasze dzieci przez większość dnia natrafiały na zamknięte drzwi swoich szkolnych bibliotek.

Warsztaty z Marianną Oklejak

Gdybyś był królem wymyślonego przez siebie kraju, to jaki byłby ten kraj? Nad tym zastanawiały się dzieci podczas zorganizowanych przez nasz...