poniedziałek, 19 listopada 2018

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018

Październik w naszych bibliotekach oznacza obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Punktem wspólnym obchodów były spotkania z pisarzem Rafałem Witkiem i lekcje poświęcone jego twórczości. 

A poza tym? 


W Zespole Szkół Samorządowych w Lipsku:

· Na przerwach uczniowie ze SK Caritas czytali swym młodszym kolegom książki.


· Uczniowie klas I- III wzięli udział w konkursie edukacyjnym ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” - dzieci przeczytały książkę ,,Gang Słodziaków”, zbierały naklejki za systematyczne czytanie książek w domu, wysłały na konkurs swoje prace plastyczne i komiksy. 

· Uczniowie klas VII - VIII szk. podst. i III gimn. wzięli udział w konkursie ,,Barwy niepodległości” organizowanym przez Augustowskie Placówki Kultury.

· W klasach IV uczniowie poznali fragmenty książki C. Harasimowicza ,,Mirabelka”. Po rozmowie na temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wykonali na korytarzu szkolnym mirabelkowe ,,drzewo pamięci”. Zainspirowani lekturą książki odwiedzili dom, w którym żyła bł. M. Biernacka. Posłuchali opowieści ,,mirabelkowego pnia” z czasów błogosławionej, wysłuchali życiorysu lokalnej patriotki oraz delektowali się mirabelkowymi konfiturami. 







· W grupie Biedronek w przedszkolu zorganizowano akcję „Czytanie na dywanie”. Książki dla dzieci czytali zaproszeni goście, np. pani dyrektor, rodzice, dziadkowie.


W Szkole Podstawowej nr 2 w Augustowie:

· 24 października 2018 r. zorganizowaliśmy w bibliotece szkolnej warsztaty w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę z wykorzystaniem książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. W działania zostali włączeni uczniowie klasy Ve, rodzice, nauczyciele bibliotekarze, historii i języka polskiego. Wcześniej uczniowie własnoręcznie wykonali zaproszenia na uroczystość w kształcie mirabelki i podziękowania zaproszonym gościom. Wykorzystali w nich wybrane cytaty z książki. Przygotowali też emblematy w formie mirabelek dla wszystkich uczestników. Nagraliśmy też krótki hot spot. Na spotkanie zaprosiliśmy panią Annę Urbanowską i pana Zbigniewa Ulikowskiego, którzy opowiedzieli historie swoje i swojej rodziny z czasów II wojny światowej. Rodzice i pani dyrektor również uczestniczyli w spotkaniu. Mamy przygotowały poczęstunek: babeczki, ciasto, dżem i kompot mirabelkowy. Czytaliśmy też fragmenty z książki "Mirabelka". Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcia. Wszystkiemu towarzyszyła wspomnieniowa muzyka z okresu dwudziestolecia. Uczniowie byli niesamowicie wzruszeni poznaniem gości, którzy przekazali im piękną, żywą lekcję historii. 



· "Mistrzowie Kodowania" z gimnazjum uczyli najmłodszych podstaw kodowania w Scratchu i obsługi robotów Finch.


· Odbyło się pasowanie pierwszaków na czytelników.

· Dzieci mogły zagrać w biblioteczną grę podłogową. 



W Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie zorganizowano:

· konkurs „Zagadki detektywistyczne Lassego i Mai” dla kl. III – IV, 


· konkurs „Łamańce językowe” dla kl. IV, 

· wystawę „Książki detektywistyczne – Detektywi w akcji”, 


· przedstawienie „Niebieska niedźwiedzica” dla kl. I- IV. 


 
W Szkole Podstawowej nr 4 w Augustowie:

· Do biblioteki wprost z Wydawnictwa Nasza Księgarnia przyjechała wystawa ilustracji ze słynnej serii książek „Poczytaj mi, mamo”. Dzieci oglądały wystawę i słuchały głośnego czytania książeczek z tej serii wydanych w latach 70-tych i 80-tych. 


· W Mobilnym Kąciku Czytelniczym młodszym kolegom czytał Przemek Stasiulewicz z VII b.


· Swoją działalność rozpoczął Szkolny Dyskusyjny Klub Książki.

To dopiero pierwsza impreza czytelnicza w tym roku. Przed nami jeszcze wiele kolejnych.

Warsztaty z Marianną Oklejak

Gdybyś był królem wymyślonego przez siebie kraju, to jaki byłby ten kraj? Nad tym zastanawiały się dzieci podczas zorganizowanych przez nasz...